Десять історичних карт Ямпільського краю

 

До Дня селища Ямпіль.INFO зібрав для вас десять унікальних історичних карт території сучасного Ямпільського району.

 

Збірка дозволить вам уявити, як змінювався наш край протягом століть: як стрімко з карт зникали населені пункти і, як заміть них з’являлись нові. Особливу увагу радимо звернути на карти дев’ятнадцятого століття і воєнні карти часів Другої світової війни.

 

Карта Ямпільської і Марчіхінобудскої волості, які входили до складу Глухівський повіту з 1782 року і об’єднували 40 сільських общин.

 

Фрагмент Десятиверстовки Шуберта – одного з перших творінь великого картографа 19 століття Федора Шуберта. Карта відноситься до 1820-1840 років. На ній позначені населені пункти (деякі мають позначення кількості дворів). Також на карту нанесено млини, постоялі двори, церкви, поштові станції.

 

Фрагмент карти Стрельбицького, яку вважають однією з перших капітальним праць в картографії в другій половині 19 століття.  Кольорова карта має масштаб 10 верст, а тому її ще називають Десятиверстовкою Стрельбицького

Фрагмент Трьохверстовки Шуберта. Вона прийшла на зміну карті десятіверстовці, автором якої, також був Шуберт. Трьохверстовка є чорно-білою картою в масштабі 1 см – 3 версти, що в перекладі на зрозумілу мову відповідає 1260 метрів в 1см. Перша така карта вийшла в 1846 році.

Нова редакція Трьохвестовки Шуберта. З часу першого видання карти трехверстовки в середині 19 століття, дана карта піддавалася змінам, перевипускам та модифікаціям у вигляді додавання на вже існуючу карту нових об’єктів. Мова про позначення залізниці, нанесення неіснуючих раніше хуторів, млинів і споруд, додавання кількість дворів.

Фрагмент Німецької карти часів Другої світової війни. Вони широко використовувались німецьким командуванням на ряду з більш детальними картами кілометровками.

Фрагмент карти складеної в США. Ця карта відображає місцевість на період 30-х – 40-х років минулого століття. Карта видавалася вже в повоєнний час і має масштаб в одному сантиметрі 2,5 км

Фрагменти радянських воєнних карт. Вони доступні у низькій якості, але цінні тим, що на них позначена дислокація, як радянських так і німецьких військ в районі Ямполя.

Фрагмент карти Генштабу України. Ця карта на даний час є однією з найбільш докладних і доступних топографічних карт нашої місцевості. Практично всі листи цієї карти були створені в період 70-х – 80-х років 20 століття.

 

News Reporter

2 thoughts on “Десять історичних карт Ямпільського краю

  1. так а где карты:? только одно фото, очень интересно же!

  2. Цiкаво й те, що на нiмецькiй та американськiй картах позначенi розiбранi залiзницi (dismantled railroad) з Глухова до Свеси та вiд ст. Янпiль до Воздвиженського. Також помiтно, що розiбрана залiзниця на вiдрiзку вiд Шостки до Маково.

Comments are closed.