Як у січні зросли ціни на продукти харчування?

Вже традиційно початок нового року для українців асоціюється із зростанням цін на споживчому ринку продовольчих товарів.

Як повідомляє Економічний дискусійний клуб, згідно із даними моніторингу, із переліку, що включає 23 види соціально важливих продуктів харчування у січні 2019 року споживчі ціни:

 зросли − на 21 позицію;

 знизилися − на 2 позиції.

До двох «щасливих» для пересічного покупця позицій, ціни на які у першому місяці року, хоч незначно, але знизилися належать:

рис, ціна на який зменшилася на 0,2%, що на кілограмі склало 5 копійок;

цукор, який подешевів за місяць на 0,5%, або на 7 копійок на кілограмі.

Першість у зростанні споживчих цін у січні прогнозовано залишилася за овочами борщового набору, серед яких найвищий ціновий приріст забезпечила капуста – «плюс» 29,6%, або 2,62 грн. на кілограмі. Водночас картопля додала в ціні 16,8%, буряки – 14,3%, цибуля – 10,0%, морква – 3,4%.

Наступну сходинку у рейтингу цінового зростання у січні поділили між собою молокопродукти та хлібні вироби. Зростання споживчих цін на товарні позиції у  межах цих груп становило від 1,1% до 2,1%.

Серед молокопродуктів найбільше подорожчало масло вершкове − «плюс» 2,1%, або 4,10 грн. на кілограмі, що є найвищим абсолютним показником місяця за приростом ціни.

Третій рік поспіль триває перманентне підвищення цін на хліб масових сортів. Січень поточного року також не став винятком із цієї тривалої тенденції. Так, протягом місяця ціни зросли на: хліб з борошна пшеничного 1 ґатунку − на 1,7% («плюс» 30коп. на кілограмі); житньо-пшеничний хліб − на 2,0% («плюс» 36 коп. на кілограмі). Якщо порівнювати із січнем 2018 року, то хліб масових сортів подорожчав на 21%−23%, що в абсолютному виразі становить 3,21− 3,37 гривні на кілограмі. 

Січневий ріст цін на м’ясопродукти виявився повільнішим, ніж на попередні продовольчі групи. Зокрема, м’ясо птиці зросло в ціні на 1,4%, яловичина − на 0,7%, свинина – на 0,8% («плюс» 82 коп. на кілограмі), сало − на 0,6%.

Подорожчання яєць у січні не перетнуло одновідсоткової позначки та склало 0,9% («плюс» 21 коп. на десятку).

Найменше зростання цін на початку року торкнулося таких продовольчих товарів як олія соняшникова («плюс» 0,3%), борошно («плюс» 0,2%), крупи гречані («плюс» 0,1%).

Загалом вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих товарів, у січні 2019 року порівняно із груднем минулого року зросла на 1,7%, або на 18 гривень. По відношенню до січня 2018 року набір подорожчав на 109 гривень («плюс» 11%), і в середньому по Україні його вартість склала 1097 гривень.

Зростання вартості набору відбулося у всіх регіонах країни, за винятком Закарпатської області, де зафіксовано незначне її зниження на 0,2% («мінус» 3 гривні).

Найвищий темп подорожчання продовольства упродовж місяця спостерігався у Житомирській області – 3,7% («плюс» 38 гривень). Ще у 10 регіонах зростання вартості перевищило середній показник по країні.

Традиційно найдешевший набір із соціально значущих продовольчих товарів можна було придбати на Тернопільщині (за 1008 грн.), а найдорожчий – у Києві (за 1 221 гривню).

News Reporter